Platformlu Araç Yalıtım Geçirgenlik Kontrolü (Sepet İzolasyon Testi)

Sanayi ve şantiye gibi alanlar başta olmak üzere pek çok sektörde kullanılan platform çeşitleri, firmaların ihtiyaç duyduğu ekipmanlar arasında yer almaktadır. Ulaşılması güç yüksekliklere güvenli bir şekilde ulaşmayı sağlayan araçlara platform denir. Birbirinden farklı kullanım alanlarına sahip olan platformlar, acil müdahale gerektiren alanlarda da sıklıkla tercih edilir. Platformlar, farklı çeşitlerden meydana geldiğinden dolayı çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır. Sepetli platformlar bu çeşitlerden bir tanesidir. Elektrik Dağıtım Şirketlerince AOB arıza onarım bakım işlerinde kullanılır. Sahip olduğu vinç sayesinde trafoların direklere montajında kullanılır. Direk tasıma aparatı ile direklerin nakli ve montajını sağlar. Maalesef ülkemizde sepetli platformların standarda uygun üretilmemesi ve özellikle sepet yalıtkanlığının standart şartlarını sağlamaması sonucu birçok can kaybına yol açan iş kazası meydana gelmektedir.

Bu sebeple TEDAŞ İş Güvenliği Yönergesine göre:
Madde 47 – Alçak gerilim tesislerinin gerilim dışı bırakılması mümkün değilse tesis üzerinde veya yakınındaki çalışmalar Gerilim Altında Çalışma olduğundan aşağıdaki iş güvenliği tedbirleri alınacaktır.
b) Platformlu araçlarla çalışıldığı taktirde platformun yalıtım seviyesi en az 2,5 kV olacaktır.
Madde 57- Yüksek Gerilim tesislerinde her türlü çalışma aşağıdaki işlemlerden sonra yapılacaktır.
f) Platformlu araçlarla çalışıldığı taktirde platformun yalıtım seviyesi en az 70 kV olacaktır. şeklinde tanımlanmıştır.

Sepetli platformların yalıtım geçirgenlik periyodik kontrolleri yetkili olan; elektrik mühendisleri, elektrik- elektronik mühendisleri ve elektrik eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler, elektrik tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından TS EN 61057 standardına uygun olarak yapılır.

Ekip Muayene olarak Sepetli Platform Yalıtım Geçirgenlik periyodik kontrollerini, son teknoloji ölçüm cihazları kullanarak uzman mühendis kadromuz ile yüksek standartlarda, bağımsız, tarafsız ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirmekteyiz.

EKİP MUAYENE İLE EKİPMANLARINIZ KONTROL ALTINDA

Daha fazla bilgi için bizimle hemen iletişime geçin.

İletişim

Copyright © 2021 | BrediMedia